Complete List of Nominees For The 93rd Academy Awards

oscars

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences has revealed the nominees for the 93rd Academy Awards. 2020 has certainly been a strange one for movies because of the deadly pandemic. Movie theaters closed, studios were forced to try new movie distribution arrangements and they were releasing movies on streaming service and on PVOD instead of theaters which are hurting theaters.

The Academy had to make some changes this year to be able to accept a full selection of movies no matter how they were released. They also accepted releases from January and February of this year.

The Academy nominated 8 movies this year for Best Picture and they include MinariMankSound of MetalNomadland, Judas and the Black Messiah, Promising Young Woman, The Trail of the Chicago 7, and The Father. These were all wonderful movies.

The 93rd Academy Awards will take place on Sunday, April 25th at the Dolby Theatre and other locations with a live telecast broadcasting on ABC. Also, The ceremony will not have a host.

Check out the complete list of nominees below.

BEST PICTURE:
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR:
Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Chloe Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman

BEST ACTOR:
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS:
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

BEST SUPPORTING ACTOR:
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

BEST SUPPORTING ACTRESS:
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:
Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
Minari – Lee Isaac Chung
Promising Young Woman – Emerald Fennell
Sound of Metal – Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY:
Borat Subsequent Moviefilm – Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers
The White Tiger – Ramin Bahrani

BEST ANIMATED FEATURE:
Onward
Over the Moon
Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

BEST INTERNATIONAL FEATURE:
Another Round (Denmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romania)
The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia & Herzegovina)

BEST CINEMATOGRAPHY:
Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
Mank – Erik Messerschmidt
News of the World – Dariusz Wolski
Nomadland – Joshua James Richards
The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

BEST DOCUMENTARY FEATURE:
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Time

BEST DOCUMENTARY SHORT:
Colette
A Concerto is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

BEST ANIMATED SHORT:
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

BEST LIVE-ACTION SHORT:
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

BEST VISUAL EFFECTS:
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet

BEST PRODUCTION DESIGN:
The Father – PD: Peter Francis; Set: Cathy Featherstone
Ma Rainey’s Black Bottom – PD: Mark Ricker; Set: Karen O’Hara & Diana Stoughton
Mank – PD: Donald Graham Burt; Set: Jan Pascale
News of the World – PD: David Crank; Set: Elizabeth Keenan
Tenet – PD: Nathan Crowley; Set: Kathy Lucas

BEST COSTUME DESIGN:
Emma – Alexandra Byrne
Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
Mank – Trish Summerville
Mulan – Bina Daigeler
Pinocchio – Massimo Cantini Parrini

BEST MAKE-UP & HAIR:
Emma – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle, Patricia Dehaney
Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson
Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri, Colleen LaBaff
Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

BEST FILM EDITING:
The Father – Yorgos Lamprinos
Nomadland – Chloé Zhao
Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
Sound of Metal – Mikkel E. G. Nielsen
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

BEST SOUND:
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal

BEST ORIGINAL SCORE:
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor, Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
News of the World – James Newton Howard
Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

BEST ORIGINAL SONG:
“Fight For You” from Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7
“Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“lo Sì (Seen)” from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
“Speak Now” from One Night in Miami

Loading...

Your Comments / What Do You Think ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.